برای دانلود روی لینک دانلود راست کلیک کرده و ذخیره و یا بارگیری پیوند را بزنید

دانلود کتاب اسلام در ایران نوشته پروفسور ایلیاپاولوویچ پطروشفسکی ترجمه کریم کشاورز

درباره کتاب :

پطروشفسکی ، ایلیاپاولوویچ ، خاورشناس روس . در ۱۲۷۷ ش /۱۸۹۸ در شهر کیِف در خانواده ای کارمند به دنیا آمد. در۱۳۰۵ ش /۱۹۲۶ همزمان از دو رشته تاریخ و ادبیات فارغ التحصیل شد. از ۱۳۰۸ ش /۱۹۲۹ به مدت دو سال در انستیتوی تاریخ و مردم شناسی آذربایجان شوروی به کار پرداخت و سپس در انستیتوی دولتی قفقازشناسی مشغول به کار شد. در ۱۳۱۴ ش / ۱۹۳۵ ریاست فرهنگستان علوم اتحاد شوروی ، به دلیل مجموع آثارش در رشته تاریخ ، درجه دکتری به او اهدا کرد.

پطروشفسکی در ۱۳۱۵ ش / ۱۹۳۶ به سن پترزبورگ رفت و کارمند ارشد علمی انستیتوی تاریخ شد. او در ۱۳۲۰ ش / ۱۹۴۱ به درجه فوق دکتری نایل آمد و در زمان جنگ جهانی دوم در دانشگاه دولتی آسیای میانه در تاشکند به تدریس پرداخت . سپس از ۱۳۲۵ ش / ۱۹۴۶ به مدت ۳۱ سال در دانشگاه سن پترزبورگ تدریس کرد. او در ۱۳۲۶ ش / ۱۹۴۷ به مقام استادی رسید و از ۱۳۲۹ـ۱۳۳۳ ش / ۱۹۵۰ تا ۱۹۵۴ و از ۱۳۴۰ ش / ۱۹۶۱ تا زمان مرگش در ۱۳۵۶ ش / ۱۹۷۷ ریاست کرسی تاریخ کشورهای خاورمیانه را در دانشگاه سن پترزبورگ بر عهده داشت و در حدود سی واحد درسی از تاریخ سرزمینهای خاورمیانه در دوره باستان و میانه ، جغرافیا و دین ارائه کرد
اسلام در ایران ، در واقع متن درسهای نویسنده برای دانشجویان تاریخ بوده است . مهمترین موضوعات این کتاب ظهور اسلام ، ورودِ آن به ایران ، قرآن مجید، منابع حقوق اسلامی ، تدوین فقه ، مجادلات فرقه ای ، کلام ، اسماعیلیان ، قرمطیان ، عرفان ، و پیروزی شیعه در ایران است . با اینهمه ، در این اثر نارساییهایی در موارد فقهی و حقوقی و جایگاه شیعیان به چشم می خورد که در ترجمه فارسی ، حاشیه محمدرضا حکیمی به توضیح و تبیین آن اختصاص یافته است.
کتاب در حال حاضر ممنوعه \”اسلام در ایران، از هجرت تا پایان قرن نهم هجری\”، یکی از آثار ایرانشناس بزرگ اهل شوروی سابق و عضو آکادمی علوم آن کشور، \”ایلیا پاولویچ پطروشفسکی\” است که یکی از آثار مهم در زمینه منابع و متون تاریخ اسلام و تطورات تعالیم اسلامی و فقه اسلامی و صوفیگری و مذاهب و مسالک و نهضتهایی که مردم در بطن اسلام برپاکردند، بویژه تشیع است
این کتاب در سال ۱۳۵۰ توسط نشر پیام به چاپ رسید و تا سال ۱۳۶۳ که ممنوع چاپ شد، هفت بار تجدید چاپ شده بود. فصل آخر کتاب به چگونگی شکل گیری تشیع در ایران می پردازد
گزیده هایی از کتاب :
در سال شانزدهم هجری ، جنگ قادیسه با شکست ایران توام شد ، و یزدگرد از پایتخت که تیفسون بود فرار کرد ، و شهر بی دفاع ماند و چون قرار داد صلحی بسته نشده بود شهر غارت شد ، و مردمان زیادی کشته و اسیر و برده شدند و غنائمی تا حدود ۹۰۰ میلیون درهم نصیب اعراب شد .
اعراب یک بار دیگر ایرانیان را در پایان سال شانزدهم هجری در مشرق دجله شکست دادند …در ۱۹ هجری در جنگ نهاوند ایران را در جنوب همدان یک بار دیگر شکست دادند .
در بیست و دو هجری ، اعراب شهرهای زنجان ، قزوین و ری و قومس را به تصرف خود در آوردند … در سال بیست و چهار اعراب قم ، اصفهان ، همدان کاشان را به تصرف خود در اوردند … یزدگرد به استخر فارس گریخت و اعراب در همان سال از راه دریا از بحرین و از راه خشکی وارد خوزستان و سپس پارس شدند …
در سال ۲۸ هجری بین استخر پارس و ابوموسی اشعری عهدنامه ایی بسته شد ، و سر به فرمان اعراب دادند … ولی سال بعد آنان شورش کردند … و و افراد یک پادگان عرب را به قتل رساندند … اعراب بی درنگ استخر را محاصره کردند و تسخیر و ویران نمودند و در حدود چهل هزار مرد را کشتند و زنان و کودکان را به برده گی بردند .
زمانی که اعراب به دنبال اتحاد قبایل بودند در ایران فئودالها به دنبال تجزیه طلبی و قدرت منطقه ایی بودند و همین باعث تضعیف حکومت مرکزی شد .
بسیاری از زمین داران ترجیح دادند که با فاتحان پیمان ببندند و باج و خراج بدهند در مقابل اراضی و و حقوق فئودالی خود را داشته باشند .
در سال ۳۱ هجری اعراب خراسان را تصرف کردند … یزدگر به مرو گریخت … در انجا توسط اسیابانی کشته شد .
در سال ۳۱ شاهنشاهی ساسانی سقوط کرد … و همه ایران تقریبا به تصرف اعراب در آمد .
فقط نواحی بلخ ، زابلستان ، کابل و نواحی شمالی گیلان دیلم و طبرستان مستقل ماندند .
زبان فارسی نوین با الفبای عربی در قرن سوم هجری تکوین یافتدیدگاه کاربران
  • bookman 29 شهریور 1392 / 14:18

   خواهش میکنم دوست عزیز

 • sara 11 تیر 1393 / 16:32

  salam. omidvaram haletun khub bashe. mamnun az site mofidetun!!

  • bookman 11 تیر 1393 / 20:31

   سلام دوست عزیز
   سپاسگزارم از لطفتون بزرگوار

 • کرم عرب عامری 28 مهر 1394 / 11:28

  گرامیان

  سلام

  خسته نباشید

  کارتون بینظیره

 • مزدک 15 آبان 1394 / 10:17

  سلام با سپاس فراوان بخاطر چنین امر خطیری
  کتاب اسلام درایران رو دانلود کردم هیچ صفحهای نداره کاملا سفیده

  • bookman 15 آبان 1394 / 11:00

   با سلام

   بزرگوار اول چک کنید که فایل بصورت کامل دانلود شده باشه …
   در درجه دوم برنامه ای که باهاش کتاب رو باز میکنید چک کنید ( ترجیحا adobe acrobat reader )

   بنده خودم دوباره دانلود کردم از سایت … فایل هیچ مشکلی نداشت

 • دارا 4 تیر 1395 / 10:50

  ممنون از کتابهتون

 • فرید فهرستی 5 بهمن 1397 / 00:33

  سلام.منزل دکتر بزرگمهر رفیعا بودم که به من این کتاب و پیشنهاد دادن.ممنون.

 • مهدی 27 آذر 1399 / 13:47

  فقط همین یک جلد هست ؟

  • bookman 27 آذر 1399 / 17:59

   درود بر شما
   بله تک جلدی هست

 • محمد لطفیان 5 مرداد 1402 / 03:11

  باسلام لینک دانلود دقیقا کجاست

  • bookman 5 مرداد 1402 / 20:37

   درود

   زیر توضیحات نوشته شده است :

   دانلود کتاب اسلام در ایران نوشته پروفسور ایلیاپاولوویچ پطروشفسکی ترجمه کریم کشاورز در بوکیها

   با رنگ نارنجی

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

توسط
تومان