برای دانلود روی لینک دانلود راست کلیک کرده و ذخیره و یا بارگیری پیوند را بزنید

دانلود کتاب عطش امریکایی نوشته ریچارد رایت ترجمه فرزانه طاهری در بوکیها

درباره کتاب : ریچارد ناتانیل رایت (به انگلیسی: Richard Nathaniel Wright)‏ (زاده ۴ سپتامبر ۱۹۰۸ – درگذشته- ۲۸ نوامبر ۱۹۶۰) نویسنده آمریکایی آفریقایی‌تبار مکتب رئالیسم بود. پنج ساله بود که به اتفاق پدر و مادرش برای تأمین زندگی به ممفیس رفتند. شش ماه بعد پدر به علت تهیدستی و فقر، خانواده خود را رها کرد و به نقطه نامعلومی گریخت و ریچارد و برادر و مادرش با گرسنگی تنها ماندند ولی مادر او با تلاش شبانه روزی توانست به عنوان کمک آشپز با حقوق اندکی استخدام شود. لیکن کار توانفرسا این زن فداکار را از پای درآورد و به بستر بیماری انداخت و مادر ناچار برای اینکه فرزندانش از گرسنگی نمیرند آنها را به دارالاتیام فرستاد. وضع نابسمان نوانخانه ریچارد را واداشت که چند بار فرار کند ولی هر بار دستگیر گردید و بیشتر تحت فشار قرار گرفت. در دوازده سالگی در جست وجوی کار برآمد و به پادویی و حمالی پرداخت و شب ها به آموختن مشغول گردید. پس از پنج سال به ممفیس بازگشت توانست کاری برای خود دست و پا کند و درضمن به کتابخانه آن شهر نیز برود.کار نویسندگی خود را از دو سال بعد آغاز نمود و در سال ۱۹۳۸ با انتشار اولین مجموعه داستان های خود به نام «پسرک سیاه» که شرح زندگی دردآلود خودش بود جزو نویسندگان زبردست آمریکا شناخته گردید. کتاب های بعدی او که همه آئینه تمام نمایی از زیربنای جامعه آمریکایی و اختلافات نژادی می باشند عبارتند از: «رانده شده»، «شکم ماهی» ، «۸ مرد»(۱۹۶۱) و «بچه های عمو توم» (۱۹۳۸) و …

او در آثار خود به مشکلات نژادی در جامعه آمریکا می‌پرداخت و کارهای او بر جنبش حقوق مدنی آمریکا تاثیر داشت. اثر مشهور او پسرک سیاه یا پسرک بومی است که به فارسی نیز ترجمه شده است. او در آن کتاب مینویسد:

“چه کسی می‌داند که چه وقت شوک‌های خفیفی که تعدل ظریف میان نظم اجتماعی وارزوهای سیری ناپذیر ما را تهدید می‌کند سر انجام اسمان خراش‌های شهرهای ما را فرو می ریزد؟”

  

دیدگاه کاربران
  • seyyed 24 آذر 1392 / 00:11

    سایت بسیار خوبی دارید . مرسی

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

توسط
تومان