برای دانلود روی لینک دانلود راست کلیک کرده و ذخیره و یا بارگیری پیوند را بزنید

دانلود کتاب زرسالاران یهودی و پارسی، استعمار بریتانیا و ایران نوشته عبدالله شهبازی «دوره پنج جلدی»

زر سالاران

سخن نویسنده :

«زرسالاران» ثمره دو دهه تلاش پژوهشی من و حاصل بهترین سال‌های زندگی‌ام است. کار بر روی این کتاب را از سال ۱۳۷۰ آغاز کردم زمانی که ۳۶ ساله بودم و از توان جسمی فراوان برخوردار. انگیزه، و در واقع عشق، پایان‌ناپذیر به تحقیق داشتم. سال‌ها به تهیه منابع و یادداشت‌برداری گذشت. از اوایل سال ۱۳۷۶ تدوین متن نهایی را آغاز کردم. ابتدا می‌خواستم کتاب را در دو جلد منتشر کنم ولی در کوران کار با حجمی عظیم از یافته‌های بکر مواجه شدم که طرح کتاب را به پنج جلد ‌رسانید. جلدهای اوّل و دوّم در اواسط سال ۱۳۷۷ منتشر شد. پس از انتشار این دو جلد، طرح کتاب را به هفت جلد افزایش دادم؛ جلدهای سوّم و چهارم در اواخر سال ۱۳۷۹ و جلد پنجم در سال ۱۳۸۳ انتشار یافت.

اکنون، شهریور ۱۳۸۸، پنج سال از انتشار جلد پنجم می‌گذرد ولی هنوز جلدهای ششم و هفتم منتشرنشده.

در جلد ششم باید به معرفی پارسیان هند بپردازم. مباحث مهم دیگری نیز ناگفته مانده است: تجارت جهانی تریاک سده نوزدهم میلادی و جایگاه آن در تکوین الیگارشی جدید غرب، تطور اقتدار و سیطره الیگارشی زرسالار از دوران دیزرائیلی تا ماجرای دریفوس، معرفی کمپانی‌های بزرگ دنیای امروز و خاندان‌هایی که گردانندگان واقعی این کمپانی‌ها به‌شمار می‌روند و پیشینه و پیوندهای آنان، یهودیان بغدادی و خاندان زرسالار یهودی ساسون،  ادامه تاریخ خاندان روچیلد تا زمان حاضر و غیره. در جلد هفتم باید به ایران بپردازم و نقش کانون‌های زرسالار در تحولات معاصر ایران را بررسی کنم. گوشه‌هایی از این مباحث، کم و بیش، در پنج سال اخیر، به‌صورت یادداشت‌ها و مقالات پراکنده، در وبگاهم منعکس شده. اخیراً نیز معرفی اجمالی از «زرسالاران پارسی» عرضه کردم. 

در این موارد گاه، مانند رساله «زندگی و زمانه شیخ ابراهیم زنجانی»،  از ذکر مأخذ خودداری کرده‌ام تا پیش از انتشار متن کامل «زرسالاران» حاصل تلاشم مورد سرقت علمی قرار نگیرد. بکرات چنین شده. از کسی گله ندارم زیرا هدفم اشاعه تحقیقاتم بوده. از این خشنودم. معهذا، عدم ذکر مأخذ در برخی مقالات وبگاهم، نه همه، بعضاً دستمایه کسانی قرار گرفته که مرا به عرضه سخنان بی‌مأخذ متهم کرده‌اند. تمامی یافته‌های پژوهشی‌ام، و حتی یادداشت‌هایی که درباره تحولات سیاسی روز می‌نویسم، متکی بر یافته‌ها و مستندات جدّی است. گاه، به‌ویژه در مسایل روز، این مستندات را، به دلایلی، تعمداً ذکر نمی‌کنم یا تنها گوشه‌ای از دست خود را آشکار می‌کنم.

در طول سال‌های اخیر آرزویم این بود که مجلدات پنجگانه منتشرشده «زرسالاران» را، با ویرایشی جدید و به‌همراه تصاویر، به صورت فایل html در وبگاهم منتشر کنم. مقدمه «زرسالاران» را بدینگونه منتشر کردم  و سپس بخشی از مندرجات بخش دوّم جلد اوّل کتاب را، که به تاریخ کهن قوم یهود می‌پرداخت، با عنوان «آغاز و پایان بنی‌اسرائیل: سیری در تاریخ و اندیشه سیاسی یهود»، با ویرایش جدید و تصاویر، منتشر کردم.  این کار به پایان نرسید به دلیل وسواس من در کاوش بیش‌تر. در این بخش به دو مبحث مهم برخوردم که نیاز به بازبینی و نگارش مجدد داشت: یکی، اسطوره استر و دیگری مسئله خزران. ضرورت ارائه پژوهشی نو و مستندتر از این دو مبحث سبب شد که انتشار ویرایش دوّم «آغاز و پایان بنی‌اسرائیل» ناتمام بماند.

احساس می‌کنم شاید تدوین نهایی و انتشار جلدهای پایانی «زرسالاران» و تحقق آرزوی بزرگم، انتشار ویرایش جدید و بازبینی شده «زرسالاران» به صورت فایل html بهمراه تصاویر، به زودی تحقق نیابد. از سوی دیگر، ایمیل‌های فراوانی به دستم می‌رسد که از عدم دسترسی علاقمندان به دوره پنج جلدی حکایت می‌کند. توزیع کتاب در ایران، حتی در تهران، بسیار نامناسب است و در خارج از کشور دسترسی علاقمندان به مجلدات فوق بس دشوار. برخی علاقمندانم تصوّر می‌کنند تعمدی در کار است. نمی‌دانم. از اینرو، مصمم شدم مجلدات پنجگانه منتشر شده را، به همان صورت که انتشار یافته، بدون بازنگری و اصلاح، به صورت فایل پی. دی. اف. در اینترنت منتشر کنم و در دسترس همگان قرار دهم.

منبع : shahbazi.org
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

توسط
تومان