برای دانلود روی لینک دانلود راست کلیک کرده و ذخیره و یا بارگیری پیوند را بزنید

کتاب بهمن محصص

درباره کتاب : 

کتاب اول نقاشی‌ها و مجسمه‌های بهمن محصص زیر نظر خودش در سال ۱۹۷۷ (اواخر ۱۳۵۵) در ایتالیا چاپ شد. این کارها شامل آثار دورۀ جدید او از سال ۱۹۶۴ است (بعد از دورۀ کارهای آبستره). هزار جلد از کتاب را توسط انتشارات روزن که آن زمان به تازگی مدیریتش به من واگذار شده بود به ایران آوردم. محصص مقدمه‌ها و توضیحات آمده در کتاب را به فارسی ترجمه کرد و از من خواست به صورت یک جزوۀ چندصفحه‌ای ضمیمۀ کتاب کنم ولی به دلیل شرایط انقلاب این کار انجام نشد. نسخه‌های فروش‌نرفتۀ کتاب (حدود هشتصد نسخه) ماند تا اینکه در اوایل دهۀ هفتاد شمسی وقتی محصص به تهران رفته بود آن‌ها را بواسطۀ دوستی به یک کتابفروش داد.

شش هفت سال قبل در کتابخانه‌ام نظرم به نسخه‌ای از کتاب اول جلب شد. وقتی آن را برداشتم و باز کردم در ابتدایش برگه‌های تصحیح‌شدۀ ترجمۀ فارسی محصص را دیدم که ۳۰ سالی از آن گذاشته بود. تصمیم گرفتم آن را همراه چند عکس به شکل جزوه آنطور که او خواسته بود درآورم تا در فرصتی مناسب در اختیار دارندگان کتاب و مخاطبان هنر محصص قرار گیرد.

حالا به یاد بهمن محصص که در مدت پنجاه و چند سال دوستی بسیار از او آموختم، و به مناسبت سالروز تولدش، فایل اسکن‌شدۀ کتاب اول را به همراه آن چند صفحه ترجمه در اختیار عموم می‌گذارم. امیدوارم از این طریق علاقه‌مندان و مخاطبان هنر محصص با تعدادی از کارهای اصلی و مهم او (حداقل از نظر خودش) بی‌تقلب و جعل و کپی (که این سال‌ها در گالری و حراجی تا روی اینترنت بر هنر او سایه انداخته) آشنا شوند.  / علی عابدین (عابدینی)

 

کلیدواژه : بهمن محصص
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

توسط
تومان