برای دانلود روی لینک دانلود راست کلیک کرده و ذخیره و یا بارگیری پیوند را بزنید

دانلود کتابهای هرمان هسه به صورت یکجا در بوکیها

درباره نویسنده : هرمان هسه (به آلمانی: Hermann Hesse)‏ ‏ادیب، نویسنده و نقاش آلمانی – سوییسی و برندهٔ جایزه نوبل سال ۱۹۴۶ در ادبیات. وی در (۲ ژوئیه ۱۸۷۷ میلادی) در شهر کالو (Calw) واقع در استان بادن-وورتمبرگ زاده شد.

زبان ساده، خصوصیت هرمان هسه

هرمان هسه در آثارش مبارزه جاودانه روح و زندگی را ترسیم نموده و با نگرشی هنرمندانه به دنبال ایحاد تعادل بین این دو پدیده قلم فرسوده‌است. هسه در خانواده‌ای اصلاح‌طلب در منطقه در جنوب آلمان به دنیا آمد و تحت تأثیر مادرش که مبلغ مذهبی در هندوستان بود، به فلسفه هندی روی آورد. از دهه سوم قرن بیستم، به عنوان تبعه سوئیس در منطقه «تسین» به گوشه گیری نشست. گرایش به رومانتیسم و طبیعت‌گرایی از نمودهای چشم‌گیر آثار قدیمی‌تر هسه است. این سبک در یکی از اولین رمان‌هایش به نام پیتر کامنسیند (۱۹۰۴)، که با استقبال بی‌نظیری روبرو شد، به چشم می‌خورد. وی به طور جدی به مشکلات انسان‌ها و روابط بین آن‌ها و همچنین نقش هنرمند در جامعه، پرداخته و در رمان‌های گرترود (۱۹۱۰) و رُسهالده«همان روزالده» (۱۹۱۴) این معضل را به شیوه هنرمندانه‌ای مطرح می‌نماید. هسه به عنوان نماینده جریانات صلح‌طلب – پاسیفیسم، از طرفدارانی مانند تئودور هویس برخوردار بود و در جمع دوستانش قرار داشتند. در این ارتباط افرادی هم از آلمان حملات خصمانه خود را علیه او آغاز کردند. وی پس از آشنایی با یوزف ب.لانگ ، از شاگردان کارل گوستاو یونگ ، هسه از طریق این مشاور با آثار زیگموند فروید و یونگ آشنا شد . هسه از طریق این آثار دریافت که هریک از فرار های دیوانه بار و فزاینده اش در فاصله ی سال های ۱۹۰۴ تا ۱۹۱۴ در واقع فرار از خویشتن بوده اند ، بازتاب درد ها وو رنج های درونی اش بوده اند در دنیای بیرون ، و نوشته هایش نیز قرینه سازی ای از خویشتن خودش بوده اند ، چنانچه که در ۱۹۲۱ در مقدمه یک نویسنده خاطر نشان کرد : ” تمام این داستان ها مربوط به خود من بودند ، بازتابی بودند از راهی که در پیش گرفته بودم ، از رویا ها و آرزو های پنهانم و از رنج تلخم.

[toggle title=”برای دیدن توضیحات تکمیلی درباره آثار و نویسنده اینجا کلیک کنید”]

زندگی

پدر هرمان هسه مدیریت مؤسسه انتشارات مبلغین پروتستان را به عهده داشت. مادرش دختر هندشناس معروف، دکتر«هرمان گوندرت» و مدیر اتحادیه ناشران کالو بود. کتاب‌خانه بزرگ پدربزرگ و شغل پدر، اولین باب آشنایی هرمان هسه جوان با ادبیات بود. از طریق پدر و مادرش که مبلغان مذهبی در هندوستان بودند، به جهان‌بینی و تفکرات فلسفی هند دست یافت. او که از اوان جوانی دارای روحی حساس و ضربه‌پذیر بود، در مقابل نابرابری‌های جامعه و تضاد درونی با پدر و مادرش، در سن پانزده‌سالگی از مدرسه کلیسائی ماول‌برون(جایی که صحنه و فضای قرون وسطایی داستان او نارتسیس و گولدموند را فراهم آورد) که بورس تحصیلی در رشته الهیات پروتستانتیسم را از آن داشت، فرار کرد .بعد از فرار دچار افسردگی حادی شد که والدینش او را در بادبول تحت نظر جن گیر مدرنی قرار دادند که سرانجام آن اقدام به خودکشی بود در نتیجه او را به آسایشگاه کودکان عقب افتاده ذهنی در اشتتن فرستادند سپس در کانشتات یک دورهٔ یکسالهٔ را آغاز و چندی بعد در شهر کالو به کارآموزی در یک کارگاه ساعت‌سازی مخصوص برج‌های کلیسا، مشغول و پس از اتمام این دوره در شهر توبینگن در رشته کتابفروشی به مدت سه‌سال، (۱۸۹۵ – ۱۸۹۸ میلادی) به کارآموزی پرداخت. سرگرمی دلخواه هسه در اوقات فراقت نقاشی و باغبانی بود. کارهای آبرنگ او دو نوع سبک متفاوت دارند واقع گرایانه و تخیلی .پس از موفقیت رمان پتر کامنتسیند وی با ماری برنولی ، که گویی از میان یکی از اشعار نخستین هسه بیرون آمده بود ، ازدواج کرد. وی که دختر خانواده ای سرشناس از ریاضیدانان بازل و نه سال یزرگتر از هسه بود و اثار شومان و شوپن را زیبا می نواخت و تا سال (۱۹۱۲ میلادی)زندگی مشترک خود را ادامه دادند. هسه در سال (۱۹۱۲ میلادی) به سوییس مهاجرت و در سال (۱۹۲۳ میلادی) تابعیت آن کشور را پذیرفت. وی یک سال پس از انتشار نارتسیس و گولدموند برای بار سوم در سال ۱۹۳۱ با خانم نینون آوسلندر ازدواج کرد. هرمان هسه به عنوان پرخواننده‌ترین نویسنده اروپائی در قرن بیستم شناخته شده‌است.

Hermann Hesse 1925 Photo Gret Widmann.jpeg

رضا نجفی در کتاب شناختی از هرمان هسه می‌گوید: «هسه از هنگام تولد در کالو و نزدیک جنگل سیاه تا هنگام مرگ در مونتانیولا در کنار دریاچه لوگانو، هرگز از طبیعت جدا نبود و تاثیر طبیعت را نمی‌باید در آثار هسه دست کم گرفت.» به گفته این منتقد، شباهت و همانندی جغرافیایی و طبیعت سوییس با ناحیه شواب (زادگاه هسه) در آلمان او را به پدیده مرزهای سیاسی بی اعتقاد ساخت و به مخالفت با ناسیونالیسم آلمانی برانگیخت. طبیعت آشنای سوییس مهاجرت را برای او ممکن کرد و با انزوا گزیدن در طبیعت آفرینش ادبی هسه به ثمر رسید.[۱]

هرمان هسه به خاطر قدرت استعداد نویسندگی و شکوفائی اندیشه و شجاعت ژرف در بیان اندیشه‌های انسان‌مداری و سبک عالی نگارش، به دریافت جایزه نوبل نایل شد.

فلسفه هندی

بر اساس توجه و علایق خاصی که نویسنده در باب این فلسفه به دست آورده بود، در سال ۱۹۲۲ روایتی به نام سیدارتا منتشر کرد که از جمله پرخواننده‌ترین آثار وی می‌باشد. این کتاب نگرشی بر ریشه‌های روانشناسی در مذاهب جهانی و مکاتب عقلی است و هسه نیز در جستجوی رسیدن به مؤلفه‌ای است که تفاهم بین دو فرهنگ شرق و غرب را عملی سازد. شماری از صحنه‌های سیدارتا تابلوهای مثنوی مولوی را برای خواننده ترسیم می‌نماید. هنری میلر در باره این کتاب می‌گوید: سیدارتا داروی شفابخشی است که از انجیل عهد جدید مؤثرتر است. در پی برقراری ارتباط هرمان هسه با آلمان از طریق تفسیر و تعبیر آثارش به وسیله آمریکایی‌ها، نظرات مذهبی و سنتگرائی مشهود در نوشتارهایش، از دید خوانندگان مخفی ماند. در همین معنی، نویسنده اتریشی پتر هانکه در سال ۱۹۷۰ با تعجب اعتراف می‌کند:

«من کتاب‌های هسه را با کنجکاوی و تحیر تمام، خواندم. این مرد نه تنها یک شخصیت برجسته رومانتیک، معرفی‌شدهٔ آمریکایی‌ها است، بلکه نویسنده‌ای عاقل و قابل اعتمادی نیز می‌باشد.»

هسه در سال ۱۹۲۳- ۱۹۲۴ میلادی تابعیت کشور سوییس را کسب و برای دومین بار ازدواج کرد.

آثار هسه

پیتر کامنسیند (Peter Camenzind ۱۹۰۴)

زندگی جوانی را شرح می‌دهد که دهکده محدود و کوچک خود را ترک می‌کند تا سراسر جهان را زیر پا گذارد، اما او جویای هنر است و به زندگی از خلال زیبایی‌ها می‌نگرد و هسه به وسیله او می‌تواند نظرهای شخصی را درباره هنر و سرنوشت آن بیان کند و در جریان این جهانگردی برتری زندگی طبیعی را بر تمدن شهری نشان دهد و تمدن غرب را سخت به باد انتقاد گیرد. پیتر، قهرمان کتاب، پس از سرخوردگی از سیر و سیاحت به سرگردانی خویش پایان می‌دهد و به دهکده کوچک بازمی‌گردد و کمر اصلاح آن را برمی بندد. هسه در این اثر مسائل کودکی و نوجوانی را مطرح کرده وکسانی را وصف می‌کند که در جستجوی شناخت شخصیت خویش‌اند و غالبأ عصیان‌زده و گریزان از محیط زندگی، خود را به خطر می‌اندازد.

زیر چرخ (۱۹۰۶ Unterm Rad)

این رمان یکی از آثار محوری هرمان هسه است که منعکس‌کننده نشان‌های موجود در مجموعهٔ آثار او است. این کتاب نمایشی از تضاد بین آزادی‌های فردی و فشارهای تخریبی در جوامع مدرن است. هسه در این رمان سایه‌روشن‌هایی از دوران کودکی خود و برادرش «هانس» را ترسیم کرده‌است، که همانند شخصیت اصلی داستان، دست به انتهار می‌زند. زندگی در مدرسه کلیسای «ماول‌برون»، دوران کارآموزی و تصویر مناظر رؤیایی شهر زادگاهش، تراوشی از تجربه و دیدگاه نویسنده است که در کتاب «زیر چرخ» جان گرفته‌اند. فضای رومانتیسم غالب بر ماجرا، به قلم توانای هرمان هسه به دادگاهی تلخ علیه نظام آموزشی که سعی در سرکوب کردن استعدادها می‌نمود، تبدیل شده‌است.

دمیان (۱۹۱۹ Demian)

نوشتار اصلی: دمیان

دمیان یکی از پر آوازه‌ترین آثار هرمان هسه است، داستانی مربوط به دوران نوجوانی نویسنده که خود را در آن “سینکلر” نامیده‌است، نامی که در آغاز نویسندگی به عنوان تخلص خود انتخاب کرده بوده‌است. شاید بتوان گفت نخستین ثمره ی تولد دوباره ی هسه این رمان بود . این داستان نخستین بار در سال ۱۹۱۹ منتشر شد در سالی که هرمان هسه هشتاد و پنج ساله بود و به عنوان اعتراض به سیاست‌های نظامی آلمان، در سوئیس می‌زیست. دمیان شرح کند و کاو درونی مرد جوانی است که در پی دست یافتن به هویت و ارزش های شخصی است و بدین ترتیب افسانه ای است فرا دنیوی و تقریبا اسطوره وار . دمیان را حدیث نفس انسان دانسته‌اند، حسب حال ایامی از عمر آدمی که معمولاً در چنبره ارزش‌های قراردادی محبوس می‌شود و مجال ظهور نمی‌یابد. در ایران این کتاب توسط انتشارات تهران با ترجمه‌ای از محمد بقایی، منتشر شده‌است.

گرترود (Gertrud ۱۹۱۰)

این رمان بخشی از سرگذشت نویسنده‌است و شناخت فلسفی او را از «مسأله تنهایی» شرح می‌دهد. در نظر هسه زندگی یعنی تنهایی، انسان همیشه تنهاست و هنرمند تنهاتر از دیگران. داستان «گرترود» اعترافات یک موسیقیدان است.

رُسهالده (Rosshalde ۱۹۱۴)

این کتاب نیز مانند گرترود اعترافات یک هنرمند است؛ یک نقاش هنرمند. این دو اثر را می‌توان مکمل یکدیگر دانست.

سیذارتا (۱۹۲۲ Siddhartha)

هرمان هسه در این کتاب ضمن تحلیل مبانی فلسفه آسیائی(هندی)، اشتیاق خود را به یافتن روشی در جهت حل بحران جوامع بشری نشان داده‌است. داستان به گرد فرزند برهمانی دور می‌زند که در پی مداوا است. سیدارتا نام این جوان است که در راه رسیدن به مقصود، خود بینی و آلایش عشق شهوانی را که همانند زنجیرهای گران، مانعی بازدارنده بودند، به نرمی می‌گسلد و تضاد سرکش روح و زندگی را به فرایندی آشتی‌پذیر در نفس ریاضت کشیده خود مبدل می‌سازد. این کتاب توسط مترجم فقید پرویز داریوش به فارسی ترجمه شده است.

گرگ بیابان (Der Steppenwolf ۱۹۲۷)

این داستان به صورتی استعاری روح آسیب دیده مردم پس از جنگ، مردم شهرنشین و متمدن را نشان می‌دهد که ناگهان در وجود خود ظهور خوی حیوانی یا مردی گرگ‌صفت را مشاهده می‌کنند. با انتخاب اصطلاح “گرگ بیابان” کوشش هسه بر این است که وضعیت خاص خویش را تشریح نماید وضعیت آدمی که احساس می‌کند از دنیا و مردم عادی خویش بریده و چون گرگی در میان بره‌های اجتماع بورژوازی رها شده‌است. در کتاب گرگ بیابان، هسه مجدداً قلم خود را متوجه موضوعات اجتماعی و تازه‌ترین مسائل مطرح شده می‌نماید. شخصیت اصلی کتاب، «هاری هالر»، نماد مبارزه با معضلات دههٔ سوم قرن بیستم است.

نارسیس و گلدموند (Narziss und Goldmund ۱۹۳۰)

با این کتاب دورهٔ دیگری از خلاقیت هسه آغاز می‌گردد. نگرش نویسنده در این مقطع به داده‌های تاریخی، معطوف شده و تشابه ملموسی از واقعیت‌ها را به خواننده تلقین می‌نماید. این اثر عمیق‌تر از آنچه به نظر می‌رسد، ناظر بر زوایای تاریک روح و زندگی و پیشگامان این چالش است. او در پی یافتن راه حلی مسالمت‌آمیز به منظور آشتی است.

سفر به شرق (Die Morgenlandfahrt ۱۹۳۲)

هسه در این داستان ادراک تازه‌ای از زندگی به دست می‌دهد و از عالم انسانیت پرتویی از کمال مطلوب عرضه می‌کند؛ که زندگی، مداوم و تولدی از نو است. بنابر گفته خود هسه سفری روحانی است نه سفری ارضی. سفر به شرق نشانی از تحول فکری نویسنده را در خود دارد؛ تحولی از فردیت‌گرایی به اندیشه‌ای توده‌گرا و اجتماعی.

بازی تیله‌های شیشه‌ای (۱۹۴۳ Das Glasperlenspiel)

این رمان بزرگ در دو جلد انتشار یافت. حوادث این رمان در قرن بیست و سوم میلادی می‌گذرد و هسه خواننده را با خود به سرزمین کمال مطلوب که به آن نام کاستالی Castalie داده، می‌کشاند، سرزمینی که مشتاقان عالم معنا، دور از غوغای جهان در آن سکونت دارند؛ این سرزمین نمایشی از تلفیق فلسفه غرب با عرفان شرق، زیبایی با افسون، فرمول‌های دقیق علمی با ترنم موسیقی است. سرگذشت قهرمان کتاب سرگذشتی است که هسه خود آرزوی آن را در سر می‌پروراند. نظر هسه آن است که بشر در هیچ مرحله‌ای از زندگی نباید عقب بماند و پیوسته باید در دایره‌ای جدید نفوذ کند، همچنان که در «بازی تیله‌های شیشه‌ای» تیله‌ها باید پیوسته پیش بروند، زیرا سرشت توقف را نمی‌شناسند.

تألیفات هسه مشتمل بر ده‌ها هزار نامه، هفتاد میلیون نسخه کتاب و نوشته‌های مختلف در سرتاسر جهان است. علاوه براین، هرمان هسه با بیش از شصت نشریهٔ پیشرو همکاری می‌کرد. وی در سال ۱۹۴۶ میلادی به دریافت جایزه نوبل در ادبیات نایل شد. از سال ۱۹۳۲ میلادی جایزه‌ای به نام او (Hermann-Hesse-Preis) به دیگر نویسندگان برگزیده اهدا می‌شود.

بحران روحی و پایان زندگی

لوح یادبود هسه در زادگاهش

هرمان هسه متأثر از بیماری همسرش که مبتلا به شیزوفرنی بود، در سال ۱۹۱۶ به یک بحران عمیق روحی (افسردگی) مبتلا شد و تحت مداوا قرارگرفت. هسه در کتاب دمیان روایتی از جوانی، عناصر ساختاری – روان‌تحلیلی را ترسیم نمود. این کتاب به دلیل جو خصمانه‌ای که علیه وی بر فضای سیاسی – اجتماعی آلمان مسلط بود، به نام مستعار «امیل سینکلر» منتشر شد که در چاپ شانزدهم نام حقیقی نویسنده آشکار گردید. سالهای (۱۹۱۸ – ۱۹۱۹ میلادی) سال‌های جدایی از خانواده، گوشه‌گیری و اقامت در «تسین» بود. این حوادث در داستان‌های کوتاه وی رد پای خود را به روشنی بجای گذاشته‌است، مانند:

 • کلاین و واگنر Klein und Wagner/۱۹۱۹
 • آخرین تابستان کلینگزور Klingsors letzter Sommer/۱۹۱۹

هرمان هسه در (۹ اوت ۱۹۶۲ میلادی) در تسین واقع در سوئیس درگذشت.

 


 

 • دانلود مجموعه کتابهای هرمان هسه به صورت یکجا در کتابخانه بوکیها ( بدلیل نقض کپی رایت از سایت برداشته شد)
 • حجم فایل :۱۹٫۱۶مگابایت
 • ناشر: بوکیها دات آی آر

 


 

 

دیدگاه کاربران
 • نصرالهی 23 مهر 1392 / 17:39

  با سلام و عرض ادب

  دست شما درد نکند . خدا قوت

  من در این سایت کتابهایی دیدم که واقعا عتیقه بودند. من ۵۰ سال دارم .بعضی از این کتابها مربوط به دوران نوجوانی من بودند که آنها را تقریبا ۳۰ تا ۳۵ سال قبل مطالعه کرده بودم . یاد آن روزها روحیه ام را عوض کرد و جوان شدم . از شما ممنونم . ممنون

  • bookman 23 مهر 1392 / 17:51

   سلام برادر عزیز و مهربانم
   خیلی خوشحالم از این موضوع همراه ِ گرامی
   میدانید همین گفته های شما باعث میشه این کار ادامه داشته باشه و روحیه ی ما رو چند برابر میکنه برای ادامه ؟
   سپاسگزارم
   خرم باشید

 • محمدعلی 28 بهمن 1392 / 12:32

  با سلام خدمت همه دست اندرکاران سایت وزین و ارزشمند بوکی ها ،به اطلاع دوستان عزیز میرسانم از مجموعه رمانهای هرمان هسه که بصورت یک بسته آماده شده ، فقط یک رمان باز میشه و بقیه متاسفانه باز نمیشه ؛ دانلود میشه ولی بجز آخری بقیه باز نمیشه .من پنج شش بار دانلود کردم ولی متاسفانه باز نمیشه .لطفا در صورت امکان دوباره آپلود کنید .

  • bookman 28 بهمن 1392 / 14:32

   درود بر شما
   فایلها تست شدند و هیپگ.نه مشکلی مشاهده نشد …

 • لیلا کریمی 6 فروردین 1393 / 11:34

  دوستان گرامی با سلام و خسته نباشید
  سایتت شما بسیار جالب، مفید و پربیننده است . امیدوارم روزبه روز هم بهتر شود. تمام دوستان من که در رده فوق لیسانس و دکترا هستند سایت شما را مطالعه می کنند همگی بهتان تبریک می گوییم و ازشما متشکریم .

  • bookman 6 فروردین 1393 / 19:57

   درود بر شما بزرگوار
   سپاس از لطفتون … خیلی خوشحالم که با کمترین امکانات تونستیم عزیزان و بزرگانی چون شما رو در کنارمون داشته باشیم … شما و تمامی بازدیدنندگان عزیز بوکیها افتخارات ِ این مجموعه هستید .
   امید دارم در پناه حق پیروز و سربلند باشید .

 • اعظم 21 خرداد 1393 / 18:04

  سلام
  خیلی ازاین کتابهاخوشم اومد.واقعابعضی سایتهای ایرانی عالین خداییش.ایکاش کتابهای مهندسی کامپیوترم بذارید .تابه دردمن اوامثال منم بخوره.

  • bookman 21 خرداد 1393 / 22:28

   درود و سپاس دوست عزیزم
   متاسفانه در حال حاضر بخش کتابهای تخصصی و دانشگاهی غیر فعال است …

 • ایسا 2 دی 1393 / 10:25

  سلام و خسته نباشید

  از زحمات شما سپاسگذارم،سایت بسیار خوبی دارید، موفق باشید.

  • bookman 2 دی 1393 / 10:32

   سلام دوست عزیز
   سپاس از شما

 • امیر 13 بهمن 1393 / 16:35

  با سلام
  آیا این مجموع کتاب های هرمان هسه صوتی است ؟ کتابهای که ایشان ترجمه شده وبه صورت صوتی وچود دارند کدامند/متشکرم

  • bookman 13 بهمن 1393 / 22:12

   با سلام
   خیر …
   کتاب فایل پی دی اف می باشد

 • علی 20 اردیبهشت 1394 / 14:28

  با سلام و خسته نباشید برای حدود ۱۰۰۰۰ نفر داستان نویس ایرانی و خارجی پرونده تشکیل داده ام در صورت نیاز می شود بیگرافی و تحلیل آثارشان را ارائه داد نظر خود را به ایمیل من بدهید.
  ممنون

  • bookman 21 اردیبهشت 1394 / 21:17

   درود بر شما
   خوشحال میشیم اگر بتونین این کار رو انجام بدین و با دیگر عزیزان به اشتراک بگذارید.

 • سیما 20 اردیبهشت 1394 / 17:55

  هنوز نخوندمش ولی ممنون از اینکه لینکش رو قرار دادید.

  • bookman 21 اردیبهشت 1394 / 21:19

   سلام
   خواهش میکنم بزرگوار

 • رخی 5 خرداد 1394 / 04:30

  درود و خدا قوت
  من خارج از ایران در یک شهر کوچکی زندگی می کنم که مغازه ایرانی و کتابفروشی ایرانی نداره و مسلما پیدا کردن چنین کتابهایی برام راحت نیست.
  سپاس فراوااااان .

 • فائزه 24 تیر 1394 / 15:27

  سلام وقتتون بخیر
  همه ی فایلها خرابه هیچکدوم باز نمیشه :/

  • bookman 24 تیر 1394 / 20:42

   با سلام

   دوست عزیز این فایل رو بنده الان برای تست دانلود کردم … بدون هیچ مشکلیی باز شد و میشه فایل ها رو استفاده کرد ….
   فکر مییکنم مشکل از سوی شما ( برنامه دانلود – و یا نرم افزارهایی که میخواین فایل رو اجرا کنید ) هست . چون گزارش خررابی لیینک دییگری رو هم ثبت کرده بودید در صورتی که فایل کاملا سالمه …

   برقرار باشید

 • حسین 2 خرداد 1396 / 14:57

  سلام دوست عزیز. مگر ننوشته اید که کتاب های دارای حق نشر محفوظ در این سایت منتشر نمی شوند؟ پس روزالده با ترجمه ی محمد بقایی روی سایت چه می کند؟

  • bookman 3 خرداد 1396 / 20:54

   سلام بزرگوار .
   لینک دانلود برداشته شد

 • اشکان 24 تیر 1396 / 01:08

  ممنون میشم اگر لینک دانلود برداشته شده را به ایمیل من بفرستید. پیشاپیش یک دنیا ممنونم

  • bookman 25 تیر 1396 / 22:38

   سلام بزرگوار
   متاسفانه امکان ارسال این دسته از کتابها وجود ندارد

 • ناشناس 6 آذر 1396 / 13:29

  دانلود مجموعه کتابهای هرمان هسه به صورت یکجا در کتابخانه بوکیها ( بدلیل نقض کپی رایت از سایت برداشته شد)
  حجم فایل :۱۹.۱۶مگابایت

  چرت نگو…کو دانلود ؟
  دروغگو

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

توسط
تومان