برای دانلود روی لینک دانلود راست کلیک کرده و ذخیره و یا بارگیری پیوند را بزنید

دانلود کتاب جنس دوم نوشته سیمون دوبووار در بوکیها

درباره نویسنده: سیمون دو بووار (به فرانسوی: Simone De Beauvoir)‏‏ (۹ ژانویه، ۱۹۰۸-۱۴ آوریل، ۱۹۸۶) با نام اصلی سیمون لوسی ارنستین ماری برتراند دوبووار فیلسوف، نویسنده، فمینیست و اگزیستانسیالیست فرانسوی بود که در ۹ ژانویه، ۱۹۰۸ در پاریس در خانواده‌ای بورژوا به دنیا آمد.

زندگی

بووار در یک خانواده‏ی بورژوای کاتولیک به دنیا آمد و پس از گذراندن امتحانات دورهٔ لیسانس ریاضیات و فلسفه، به تحصیل ریاضیات در Institut Catholique و زبان و ادبیات در مؤسسهٔ سنت‌مارین و پس از آن فلسفه در دانشگاه سوربن پرداخت. وی در حلقهٔ فلسفی دوستانه گروهی از دانشجویان مدرسه اکول نورمال پاریس عضو بود که ژان پل سارتر نیز در آن عضویت داشت ولی خود بووار دانشجوی این مدرسه نبود. با وجود آنکه زنان در آن دوره کمتر به تدریس فلسفه می‏پرداختند، او تصمیم گرفت مدرس فلسفه شود و در آزمونی که به این منظور گذراند، با ژان پل سارتر آشنا شد. بووار و سارتر هر دو در ۱۹۲۹ در این آزمون شرکت کردند، سارتر رتبه‏ی اول و بووار رتبه‏ی دوم را کسب کرد. با این وجود، بووار صاحب عنوان جوان‏ترین پذیرفته‏شده‏ی این آزمون تا آن زمان شد. سارتر و بووار رابطه‏ی عاطفی پیچیده‏ای داشتند و همواره بر صداقت در روابط عاطفی تاکید داشتند. با وجود تنش‏های پیاپی و روابط عاطفی متعدد، این دو در تمام عمر دوستانی جداناپذیر باقی‌ماندند، اما ارتباط آن‌ها، برخلاف روابط مرسوم جامعه، شامل وفاداری و تک‌همسری نبود.

بووار به عنوان مادر فمینیسم ِ بعد از ۱۹۶۸ شناخته می‌شود. معروف‌ترین اثر وی جنس دوم (عنوان اصلی: Le Deuxième Sexe) نام دارد که در سال ۱۹۴۹ نوشته شده‌است. این کتاب به تفصیل به تجزیه و تحلیل ستمی که در طول تاریخ به جنس زن شده‌است می‌پردازد. پس از آنکه این کتاب چند سال پس از چاپ فرانسه، به انگلیسی ترجمه و در آمریکا منتشر شد، به عنوان مانیفست فمینیسم شناخته شد.

سیمون دوبووار در ۱۴ آوریل، ۱۹۸۶درسن ۷۸ سالگی به خاطر ذات‌الریه از دنیا رفت. وی در کنار ژان پل سارتر به خاک سپرده شده‌است.

مانیفست ۳۴۳

مانیفست ۳۴۳ بیانیه‌ای بود که در سال ۱۹۷۱ میلادی ۳۴۳ زن فرانسوی امضا کرده و به انجام سقط جنین در زندگی خویش اقرار کردند و در نتیجه، خود را در معرض خطر پی‌گرد قضایی قرار دادند. متن این مانیفست توسط سیمون دوبووار نوشته شده بود و زنان سرشناسی نیز آن را امضا کرده بودند. بیانیه در نشریه فرانسوی نوول ابسرواتور در تاریخ ۵ آوریل ۱۹۷۱ منتشر شد.

متن بیانیه سیمون دوبوار این طور آغاز می‌شد:

«یک میلیون زن هر ساله در فرانسه سقط جنین انجام می‌دهند. محکوم به نهان‌کاری، خود را در شرایط خطرناک قرار می‌دهند، در حالی که این عمل تحت نظارت پزشکی یکی از ساده‌ترین عمل‌ها است. این زنان در حجاب سکوت فرو می‌روند. من اعلام می‌کنم یکی از آنها هستم. من سقط جنین انجام داده‌ام. ما همانطور که خواستار دسترسی آزاد به کنترل موالید هستیم، خواستار آزادیِ سقط جنین هستیم.»

جنس دوم

در کتاب جنس دوم، سیمون دوبووار استدلال‌های خود را از طریق اگزیستانسیالیسمی فمینیستی بیان می‌کند. بووار به‌عنوان یک اگزیستانسیالیست باور داشت که بودن مقدم بر ماهیت است. وی به‌همین منوال استنباط می‌کند که یک انسان زن زاده نمی‌شود، بلکه تبدیل به زن می‌شود، چرا دختران از اوان کودکی، نقش‏های فرهنگی معینی را می‏پذیرند. تز کلی کتاب، نشان دادن آن است که چگونه زنان به وسیله‏ی تاریخ و افسانه‏هایی تعریف و محدود شده‏اند که آن‏ها را در جایگاهی پایین‏تر قرار می‏دهد. به باور بووار، تاریخ فرهنگی مانع از آن شده‌است که زنان آزادی خود را درک و بر اساس آن عمل کنند، اما آن‏ها می‏توانند با نفی این افسانه‏های فرهنگی، خود را بازتعریف کنند. در مقابل، تا زمانی که زنان به مردان و سنت‏های فرهنگی اجازه دهند تا چیستی آنان را تعریف کنند، آزاد نخواهند بود. بووار استدلال‏های زیست‏شناختی، روانشناختی، و ماده‏گرایانه را، برای تبیین دسته‏ای از ویژگی‏های رفتاری زنان که از کنترل فرهنگ خارج است، نفی می‏کند.

بووار دلیل می‌آورد که در طول تاریخ، زنان همیشه به عنوان انحراف و نابهنجاری شمرده شده‌اند. حتی مری ولستونکرفت مردها را به‌عنوان ایده‌آلی که زن‌ها آرزوی رسیدن به آن را دارند به‌حساب می‌آورد. در کتاب جنس دوم بووار می‌گوید که این طرز فکر با ادعای این‌که زنان در مقابل مردان «نابهنجار» در مقابل «هنجار» و «منحرف» در مقابل «طبیعی» هستند، جلوی پیش‌روی زنان را گرفته‌است. به‌عقیدهٔ وی برای آن‌که فمینیسم بتواند به‌جلو حرکت کند این برداشت باید از بین برود. در این‌صورت زنان درست به‌اندازهٔ مردان قادر به پیشرفت هستند.

بووار استدلال می‏کند که زنان، همواره «دیگری» مردان به حساب آورده شده‏اند، و چنین ادراکی را در هویت خود درونی ساخته‏اند. بنابراین مردان کنش‏گرا، و زنان کنش‏پذیر هستند. بووار بر این باور است که با وجود ساختارهای فرهنگی موجود (همچون ازدواج، مادری، روابط زن-مرد) زنان، بختی برای آزادی یا برابری ندارند. با این وجود، بووار خوش‏بین بود و عقیده داشت زنان می‏توانند زمینه ‏ی آزادی خود را فراهم کنند. آن‏ها می‏توانند افسانه‏های فرهنگی را به چالش بکشند، می‏توانند استقلال اقتصادی بیشتری را تجربه کنند و بر تصور اشتباه پایین‏دست بودنشان در هنر و ادبیات فائق آیند. مهم‏تر آنکه، آنان می‏توانند رابطه‏ی برابری را با مردان تجربه کنند. او نوشت «اگر روزی فرا برسد که زن، نه از سر ضعف، که با قدرت عشق بورزد… دوست داشتن برای او نیز، همچون مرد، سرچشمه ‏ی زندگی خواهد بود و نه خطری مرگ‏بار.»

بدلیل مشکل کپی رایت دانلود این کتاب میسر نمی باشد

دیدگاه کاربران
 • مهرداد 5 دسامبر 2013 / 00:23

  درود بر مدیر سایت . خیلی دنبال این کتاب میگشتم . زنده باشی

  • bookman 5 دسامبر 2013 / 07:26

   درود
   سپاسگزارم دوست عزیزم

  • rozita entezari 1 فوریه 2014 / 02:41

   mersi az matalebi ke az in ketab neveshtid man donbalesh bodam

 • Samira 10 ژانویه 2015 / 01:39

  سلام خیلى تلاش کردم کتاب جنس دوم را دانلود کنم ولى نشد راهنمایی کنید لطفا

  • bookman 10 ژانویه 2015 / 22:33

   سلام دوست عزیز
   لینک دانلود یکاملا سلامت می باشد و تست شد …
   لطفا دوباره تلاش کنید…

   در صورتی که مشکلتان همچنان پابرجا بود اعلام کنید تا لینک برایتان ایمیل شود …

 • فاطمه 4 مارس 2015 / 15:23

  خیلی دوست دارم این کتاب رو بخونم اما نتونستم .باچه برنامه ای دانلودش کنم؟لطفا راهنمایی کنید

  • bookman 5 مارس 2015 / 00:02

   با سلام

   دوست عزیز میتوانیید با IDM ییا همان Internet download manager version 6 استفاده نمایید …
   در صورتی که ایین برنامه رو نصب ندارید مرورگر بصورت پیشفرض دانلود منیجر داره و مییتونیید کلیک کنید و روی دسکتاپتون سیو کنید …

   برقرار باشید

 • فاطمه 6 مارس 2015 / 14:23

  سلا خسته نباشید من هر چند میخام کتاب رو دانلود کنم نمیشه.چیکار کنم میشه برام توضیح بدید>ممنون میشم

  • bookman 6 مارس 2015 / 14:41

   با سلام

   دوست عزیز میتوانیید با IDM ییا همان Internet download manager version 6 استفاده نمایید …
   در صورتی که ایین برنامه رو نصب ندارید مرورگر بصورت پیشفرض دانلود منیجر داره و مییتونیید کلیک کنید و روی دسکتاپتون سیو کنید …

   برقرار باشید

   • bookman 6 مارس 2015 / 14:42

    فقط کافییه روی لیینک دانلو کلیک کنید تا صفحه دانلود نایان بشه

 • artmisa 17 مارس 2015 / 16:18

  چرا توی سیستم اندروید باز نمیشه
  چراااااا؟

  • bookman 18 مارس 2015 / 01:02

   با سلام
   دوسست عزیز برای باز کردن سند های پی دی اف در سیستم عامل اندرویید باید برنامه ی اجرای این فایل ها رو داشته باشید .
   که بصورت پیشفرض رویی اکثر گوشی هایی که از این سیستم استفاده میکنند هست . در غیر ایینصورت برنامه ای برای باز کردنم فایلهای پی دی اف pdf را دانلود و نصب نمایید.
   برقرار باشید

 • منیره یوسف زاده 6 جولای 2015 / 11:54

  بخاطر اینکه امکان دانلود کتابهای خوبی را به من دادید، ممنونم

  منیره یوسف زاد از کابل

  • bookman 6 جولای 2015 / 19:36

   سلام منیر عزیز
   خواهش میکنم بزرگوار …
   امیدوارم مفید باشه واستون

 • معصومه بیاتی 7 مه 2019 / 11:37

  با درود چطور میشه کتاباتون دریافت کرد

  • bookman 7 مه 2019 / 19:20

   درود بر شما

   بزرگوار این کتابل متاسفانه بدلیل داشتن کپی رایت امکان دانلودش نیست و به همین دلیل لینک دانلودش حذف شده … دیگر کتابهایی که در سایت قابل دانلود هست رو کافیه روی ( دانلود کتاب با لینک مستقیم ) کلیک کنید و دانلود انجام میشه .
   برقرار باشید

 • هاشمی 4 آوریل 2021 / 13:45

  سلام
  کتابی برای دانلود نیست!!!!!
  لطفا لینک دانلود را بگذارید
  تشکر

  • bookman 4 آوریل 2021 / 19:09

   درود بر شما
   بدلیل مشکل کپی رایت دانلود این کتاب میسر نمی باشد

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

توسط
تومان